XXV WIELICKI TURNIEJ SZACHOWY RODZIN – wyniki

17_tur_rodz-13m17 września 2017 r. w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Matejki w Wieliczce zorganizowano jubileuszowy XXV Wielicki Turniej Szachowy Rodzin, pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wieliczka. Organizatorzy turnieju to Urząd Miasta i Gminy w Wieliczce oraz Międzyszkolny Klub Sportowy przy Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym w Wieliczce. Oficjalnego otwarcia dokonały inspektor Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka Dorota Wójcikiewicz oraz prezes MKS MOS Wieliczka Grażyna Borewicz. W turnieju wzięło udział 25 drużyn rodzinnych o najbliższym pokrewieństwie np. rodzeństwo, mąż i żona, rodzic z dzieckiem. W każdej z drużyn musiał zagrać jeden zawodnik zameldowany w Gminie Wieliczka lub zarejestrowany w sekcji  szachowej klubów UKS Lider Siercza, MKS MOS Wieliczka. Turniej rozegrano systemem szwajcarskim, na dystansie 7 rund i z tempem gry 15 minut na partię dla zawodnika. Sędzią głównym był Przewodniczący Kolegium Sędziów Polskiego Związku Szachowego Andrzej Irlik a sędzią rundowym Jerzy Cholewa. W turnieju zwyciężyli bracia Jan i Wojciech Golenia z 13 pkt. Jet to Ich czwarte ,kolejne zwycięstwo. Drugie miejsce z 10 pkt. zajęli Artur i Jacek Łapczyński a trzecie Florian i Jarosław Wrona z 9,5 pkt. Tyle samo punktów zdobyli Rafał i Artur Żak. Piąte miejsce zajęli Tomasz i Aleksandra Para z 9 pkt. a szóste tata Jerzy Matylewski z córką Anną Para i 8,5 pkt. Najmłodszą zawodniczką była Laura Gancarczyk, urodzona w 2012 r. Wszyscy uczestnicy wybierali atrakcyjne nagrody w kolejności zajętych miejsc. Smakował poczęstunek ufundowany przez organizatorów. Najlepsze trzy drużyny odebrały puchary a wszystkie drużyny dyplomy, które wręczyli arcymistrz Jan Krzysztof Duda i Andrzej Irlik. Pierwszy turniej rodzin rozegrano w 1993r. w gościnnych  dla szachistów murach Miejskiego Domu Kultury, popularnej ”Sztygarówce” w Wieliczce. Potem do 2001 r. rozgrywany był w Komorze „Warszawa” Kopalni Soli w Wieliczce. Od 2002 r. do 2007 r. grano w sali „Magistrat” w Wieliczce. W 2008 r. turniej zorganizowano w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wieliczce („Sztygarówka) a następnie w latach od 2009 – 2016 ponownie w sali „Magistrat”. Przez pierwszych 15 edycji był to turniej o randze ogólnopolskiej a od 2008 r. jest rozgrywany jako Wielicki Turniej Szachowy Rodzin. W dotychczasowych turniejach zagrało 690 drużyn rodzinnych.

Jerzy Cholewa