Janek Duda laureatem Plebiscytu 10 Asów Małopolski

Janek Duda laureatem Plebiscytu 10 Asów Małopolski

2021-JKD-m

Wicemistrzyni olimpijska Maria Sajdak na czele 10 Asów Małopolski 2021. Janek Duda na II, zaszczytnym miejscu.

Jan-Krzysztof Duda (MKS MOS Wieliczka) – szachy, w 2021 osiągnął następujące sukcesy.
5 sierpnia 2021 roku, jako pierwszy Polak w historii, wygrał Puchar Świata FIDE (Soczi). To największy sukces w karierze 23-latka, która od dawna jest pełna wyczynów. W półfinale pokonał mistrza świata Norwega Magnusa Carlsena, a w finale Rosjanina Siergieja Karjakina, zapewniając sobie udział w turnieju pretendentów do tytułu mistrza świata, czego nie dokonał wcześniej żaden szachista z naszego kraju. Od lat jest najwyżej klasyfikowanym Polakiem w rankingu FIDE we wszystkich kategoriach. W minionym roku student AWF Kraków poprowadził naszą reprezentację do brązowego medalu drużynowych mistrzostw Europy w słoweńskim Terme Catez, wygrał także turniej w szachach błyskawicznych oraz był drugi w szachach szybkich i w łącznej punktacji w chińskim Shenzhen (w ramach cyklu The Belt and Road 2021). Pod koniec roku zawodnik MKS MOS Wieliczka odniósł kolejne sukcesy: w Bydgoszczy zdobył Superpuchar Polski, w Katowicach został mistrzem Europy w szachach błyskawicznych, a w Warszawie wicemistrzem świata w szachach błyskawicznych (po raz drugi w karierze) i piątym zawodnikiem MŚ w szachach szybkich.

IA

Szczegóły tutaj


mksmos